Skip to content

347 Colonial DrWenonah, NJ 08090

Built 1983

Last Sale Price
$134,000
Last Sale Date
Jul 28, 2000

Property Information

Block657
Lot28
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page33.3

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,704
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,400
24%
Improvement Value:$147,900
76%
Total Assessment$195,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,002+3.3%
2024$6,777+2.2%
2023$6,632+1.2%
2022$6,556+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 3144, Page 244

Property Sale

Sale
$65,715
DeedBook 1487, Page 775

Property Built

Built

Year Built: 1983