Skip to content

421 Memorial AveGibbstown, NJ 08027

Built 1908

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Feb 27, 2004

Property Information

Block81
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF1G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,580
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,300
18%
Improvement Value:$156,700
82%
Total Assessment$192,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,611+2.1%
2024$6,475+1.0%
2023$6,412-1.4%
2022$6,501-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 3735, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1908