Skip to content

127 S Poplar StGibbstown, NJ 08027

Built 1960

Last Sale Price
$276,000
Last Sale Date
Feb 12, 2024

Property Information

Block82
Lot19
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SBG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,394
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,400
19%
Improvement Value:$142,500
81%
Total Assessment$175,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,056+5.5%
2024$5,738+1.0%
2023$5,682-1.4%
2022$5,761-0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$276,000
Sq Ft1,394DeedBook 6992, Page 171Recorded4/8/2024

Property Sale

Sale
$137,900
DeedBook 3506, Page 77

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 3157, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 1960