Skip to content

51 E Vine StGibbstown, NJ 08027

Built 1956

Last Sale Date
May 10, 2012

Property Information

Block96
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,040
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,700
22%
Improvement Value:$92,400
78%
Total Assessment$118,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,066+5.5%
2024$3,852+1.0%
2023$3,815-1.4%
2022$3,868-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5000, Page 335

Property Sale

Sale
$162,500
DeedBook 4090, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1956