Skip to content

57 E Vine StGibbstown, NJ 08027

Built 1930

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
May 21, 2021

Property Information

Block96
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SB2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,400
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,600
15%
Improvement Value:$142,800
85%
Total Assessment$167,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,764+5.6%
2024$5,461+1.0%
2023$5,407+8.5%
2022$4,985-0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,400DeedBook 6479, Page 86

Property Sale

Sale
$114,000
DeedBook 4823, Page 53

Property Sale

Sale
$92,500
DeedBook 3297, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1930