Skip to content

220 Vanneman BlvdPaulsboro, NJ 08066

Built 1952

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
May 17, 2013

Property Information

Block107
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,248
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,900
23%
Improvement Value:$75,200
77%
Total Assessment$97,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,272+0.1%
2024$4,269+3.9%
2023$4,109+0.6%
2022$4,084+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5074, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1952