Skip to content

22 Moreland AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1920

Last Sale Price
$23,671
Last Sale Date
Jul 18, 2013

Property Information

Block126
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,411
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,700
22%
Improvement Value:$69,400
78%
Total Assessment$89,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,920+0.1%
2024$3,917+3.9%
2023$3,771+0.6%
2022$3,748+3.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$23,671

From:

To:

Sq Ft1,411DeedBook 5098, Page 292Recorded8/6/2013

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4215, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1920