Skip to content

22 W New StPaulsboro, NJ 08066

Built 1920

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
Nov 11, 1998

Property Information

Block126
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,898
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,900
14%
Improvement Value:$101,800
86%
Total Assessment$118,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,973+0.1%
2024$4,968-1.1%
2023$5,023+0.6%
2022$4,993+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 2937, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1920