Skip to content

1542 S Delaware StPaulsboro, NJ 08066

Built 1920
Other Exempt

Last Sale Price
$61,000
Last Sale Date
Aug 28, 2000

Property Information

Block126
Lot21
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,788
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,700
12%
Improvement Value:$112,300
88%
Total Assessment$128,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$5,627+3.9%
2023$5,417+0.6%
2022$5,384+3.2%
2021$5,215+6.1%
Property History

Property Sale

Sale
$61,000
DeedBook 3156, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1920