Skip to content

300 Billings AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1955

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Jul 27, 2004

Property Information

Block21
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1SS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage979
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,900
31%
Improvement Value:$64,300
69%
Total Assessment$93,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,101+0.1%
2024$4,097+3.9%
2023$3,944+0.6%
2022$3,920+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 3821, Page 344

Property Built

Built

Year Built: 1955