Skip to content

541 Delaware StPaulsboro, NJ 08066

Built 1920

Last Sale Price
$124,900
Last Sale Date
Apr 23, 2004

Property Information

Block46
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,022
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,800
19%
Improvement Value:$110,000
81%
Total Assessment$135,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,975+0.1%
2024$5,970+3.9%
2023$5,747+0.6%
2022$5,712+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$124,900
DeedBook 3760, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1920