Skip to content

900 Chestnut StPaulsboro, NJ 08066

Built 1920

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block67
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,800
24%
Improvement Value:$60,800
76%
Total Assessment$79,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,252+0.1%
2024$3,249+4.2%
2023$3,119+0.7%
2022$3,098+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920