Skip to content

21 E Jefferson StPaulsboro, NJ 08066

Built 1920

Last Sale Price
$43,000
Last Sale Date
Jul 1, 2020

Property Information

Block67
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class45
Description2SF3G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,392
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,300
15%
Improvement Value:$84,300
85%
Total Assessment$99,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,382+0.1%
2024$4,378+3.9%
2023$4,215+0.6%
2022$4,189+3.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$43,000

From:

To:

Sq Ft1,392DeedBook 6302, Page 211Recorded7/2/2020

Property Sale

Sale
$11,000
DeedBook 2722, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1920