Skip to content

250-252 W Washington StPaulsboro, NJ 08066

Built 1930

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Mar 18, 2022

Property Information

Block84
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class43
Description1SCB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,520
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,500
15%
Improvement Value:$73,800
85%
Total Assessment$87,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,841+0.1%
2024$3,838+3.9%
2023$3,695+0.6%
2022$3,672+3.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$105,000
Sq Ft1,520DeedBook 6652, Page 334Recorded3/30/2022

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 3620, Page 302

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 3372, Page 248

Property Built

Built

Year Built: 1930