Skip to content

600 Mantua AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 13, 2021

Property Information

Block8
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class43
Description1.5SF2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,361
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,800
23%
Improvement Value:$101,700
77%
Total Assessment$132,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,830+0.1%
2024$5,825+3.9%
2023$5,607+0.6%
2022$5,573+3.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 4486, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1930