Skip to content

601 Beacon AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1930

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
May 23, 2008

Property Information

Block8
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,688
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,900
24%
Improvement Value:$91,500
76%
Total Assessment$120,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,298+0.1%
2024$5,293+3.9%
2023$5,095+0.6%
2022$5,064+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 4541, Page 52

Property Sale

Sale
$149,200
DeedBook 3860, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 1930