Skip to content

238 W Broad StPaulsboro, NJ 08066

Commercial

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Aug 15, 2017

Property Information

Block99
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage832
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,000
33%
Improvement Value:$28,000
67%
Total Assessment$42,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,848+0.1%
2024$1,846+3.9%
2023$1,777+0.6%
2022$1,767+3.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$30,000

From:

To:

Sq Ft832DeedBook 5729, Page 161Recorded9/12/2017

Property Sale

Sale
$47,500
DeedBook 3126, Page 177