Skip to content

146 Blackwood BarnsboroSewell, NJ 08080

Built 1929
Commercial

Last Sale Price
$2,333,700
Last Sale Date
Jun 1, 2023

Property Information

Block15
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.04

Building Details

Building Class---
Description1SCB, 1SM WHSES
Dwellings---
ZoningCI
Sq Footage---
Acreage4.79

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$233,700
75%
Improvement Value:$78,800
25%
Total Assessment$312,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,559+2.9%
2024$11,234+4.7%
2023$10,728+1.5%
2022$10,566-5.9%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$2,333,700
DeedBook 6867, Page 163Recorded6/16/2023

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 2705, Page 53

Property Built

Built

Year Built: 1929