Skip to content

771 Rte 168Blackwood, NJ 08012

Commercial

Last Sale Price
$439,605
Last Sale Date
Oct 6, 2003

Property Information

Block217
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class---
DescriptionRETAIL STRIP
Dwellings---
ZoningHC
Sq Footage---
Acreage1.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,000
29%
Improvement Value:$382,000
71%
Total Assessment$538,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,901+2.9%
2024$19,341+4.7%
2023$18,470+1.5%
2022$18,190-6.1%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$439,605
DeedBook 3767, Page 135

Property Sale

SaleMulti
$325,000
DeedBook 2426, Page 76

Property Sale

SaleMulti
$6,000
DeedBook 2198, Page 216