Skip to content

731 Rte 168Blackwood, NJ 08012

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
May 17, 2017

Property Information

Block217
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class16
Description2SF,1SF, DGS
Dwellings1
ZoningHC
Sq Footage1,832
Acreage1.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,000
41%
Improvement Value:$233,800
59%
Total Assessment$395,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,641+2.9%
2024$14,229+4.7%
2023$13,588+1.5%
2022$13,382-5.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,832DeedBook 5683, Page 68Recorded7/6/2017

Property Built

Built

Year Built: 1900