Skip to content

141 Whitman DrBlackwood, NJ 08012

Built 1962

Last Sale Date
Feb 23, 2068

Property Information

Block227
Lot21
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2301

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,230
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,500
24%
Improvement Value:$152,600
76%
Total Assessment$201,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,439+2.9%
2024$7,230+4.7%
2023$6,904+1.5%
2022$6,799+13.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 4288, Page 181

Property Sale

Sale
$104,900
DeedBook 2593, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1962