Skip to content

834 Lexington DrBlackwood, NJ 08012

Built 1962

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Mar 30, 2020

Property Information

Block227
Lot23
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2301

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,230
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,300
27%
Improvement Value:$139,900
73%
Total Assessment$191,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,072+2.9%
2024$6,874+4.7%
2023$6,564+1.5%
2022$6,464+12.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$195,000
Sq Ft1,230DeedBook 6271, Page 315Recorded4/24/2020

Property Sale

Sale
$30,500
DeedBook 1243, Page 1037

Property Built

Built

Year Built: 1962