Skip to content

311 Whitman DrBlackwood, NJ 08012

Built 1986

Last Sale Price
$296,000
Last Sale Date
Sep 22, 2021

Property Information

Block232
Lot23
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2302

Building Details

Building Class17
Description2S-F
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,892
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,000
26%
Improvement Value:$158,900
74%
Total Assessment$215,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,986+2.9%
2024$7,762+8.6%
2023$7,148+1.5%
2022$7,039-6.6%
Property History

Property Sale

Sale
$296,000
Sq Ft1,892DeedBook 6569, Page 142Recorded10/25/2021

Property Sale

Sale
$210,700

From:

To:

Sq Ft1,892DeedBook 6041, Page 239Recorded2/26/2019

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,892DeedBook 5331, Page 13Recorded6/15/2015

Property Sale

SaleMulti
$284,000
DeedBook 4035, Page 12

Property Sale

SaleMulti
$148,000
DeedBook 3492, Page 75

Property Sale

SaleMulti
$132,000
DeedBook 2754, Page 123

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 2162, Page 94

Property Sale

Sale
$14,200
DeedBook 1544, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1986