Skip to content

833 Lexington DrBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Last Sale Price
$296,000
Last Sale Date
May 30, 2007

Property Information

Block235
Lot37
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2302

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,922
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,300
21%
Improvement Value:$188,700
79%
Total Assessment$239,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,841+2.9%
2024$8,592+4.7%
2023$8,205+1.5%
2022$8,081+10.2%
Property History

Property Sale

Sale
$296,000
DeedBook 4396, Page 241

Property Sale

SaleMulti
$148,750
DeedBook 3343, Page 309

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 2047, Page 323

Property Built

Built

Year Built: 1959