Skip to content

805 Jamestown RdBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Last Sale Price
$56,000
Last Sale Date
Sep 21, 1979

Property Information

Block235
Lot25
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2302

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,064
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,000
22%
Improvement Value:$180,000
78%
Total Assessment$231,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,545+2.9%
2024$8,304+4.7%
2023$7,930+1.5%
2022$7,810+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$56,000
DeedBook 1390, Page 660

Property Built

Built

Year Built: 1959