Skip to content

916 Schuyler PlBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Last Sale Price
$268,000
Last Sale Date
Nov 30, 2006

Property Information

Block254
Lot30
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1802

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,617
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,100
23%
Improvement Value:$188,200
77%
Total Assessment$244,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,037+17.7%
2024$7,675+4.7%
2023$7,329+1.5%
2022$7,218+14.9%
Property History

Property Sale

Sale
$268,000
DeedBook 4316, Page 168

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 2540, Page 183

Property Built

Built

Year Built: 1959