Skip to content

721 Shawnee RdBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Last Sale Price
$231,500
Last Sale Date
Mar 8, 2019

Property Information

Block254
Lot32
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1802

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,617
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,300
23%
Improvement Value:$171,900
77%
Total Assessment$224,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,293+2.9%
2024$8,060+4.7%
2023$7,697+1.5%
2022$7,580+17.3%
Property History

Property Sale

Sale
$231,500

From:

To:

Sq Ft1,617DeedBook 6048, Page 302Recorded3/11/2019

Property Sale

Sale
$100,200

From:

To:

Sq Ft1,617DeedBook 5778, Page 116Recorded11/29/2017

Property Built

Built

Year Built: 1959