Skip to content

1013 Merrymount SBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 10, 2012

Property Information

Block261
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1802

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,327
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,900
24%
Improvement Value:$185,800
76%
Total Assessment$245,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,088+2.9%
2024$8,833+4.7%
2023$8,435+1.5%
2022$8,307+9.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1959