Skip to content

1015 Merrymount SBlackwood, NJ 08012

Built 1970

Owner
---
Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Aug 25, 2025

Property Information

Block261
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1802

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,496
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,500
26%
Improvement Value:$161,400
74%
Total Assessment$218,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,097+2.9%
2024$7,869+4.7%
2023$7,515+1.5%
2022$7,401+11.5%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000
Sq Ft1,496DeedBook 7227, Page 262Recorded8/27/2025

Property Built

Built

Year Built: 1970