Skip to content

1017 Merrymount SBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Last Sale Price
$45,600
Last Sale Date
Apr 27, 1978

Property Information

Block261
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1802

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,700
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,000
26%
Improvement Value:$159,600
74%
Total Assessment$215,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,975+2.9%
2024$7,751+4.7%
2023$7,402+1.5%
2022$7,289+7.9%
Property History

Property Sale

Sale
$45,600
DeedBook 1351, Page 1090

Property Built

Built

Year Built: 1959