Skip to content

803 Ellis Jones RdBlackwood, NJ 08012

Built 1967

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Mar 10, 2017

Property Information

Block261
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1802

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,664
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,800
20%
Improvement Value:$207,700
80%
Total Assessment$259,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,599+2.9%
2024$9,329+4.7%
2023$8,909+1.5%
2022$8,774+12.5%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,664DeedBook 5621, Page 321Recorded3/20/2017

Property Sale

Sale
$57,500
DeedBook 1392, Page 574

Property Built

Built

Year Built: 1967