Skip to content

1021 Merrymount SBlackwood, NJ 08012

Built 1966

Last Sale Price
$119,900
Last Sale Date
Jun 17, 1998

Property Information

Block261
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1802

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,953
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,000
22%
Improvement Value:$181,300
78%
Total Assessment$232,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,593+2.9%
2024$8,351+4.7%
2023$7,975+1.5%
2022$7,854+6.3%
Property History

Property Sale

Sale
$119,900
DeedBook 2984, Page 222

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 1510, Page 396

Property Built

Built

Year Built: 1966