Skip to content

12 Wisteria AveSewell, NJ 08080

Built 1961

Last Sale Price
$27,250
Last Sale Date
May 25, 1984

Property Information

Block59
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningB
Sq Footage1,671
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,200
19%
Improvement Value:$172,900
81%
Total Assessment$213,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,883+2.9%
2024$7,661+4.7%
2023$7,316+1.5%
2022$7,205-4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$27,250
DeedBook 1522, Page 979

Property Built

Built

Year Built: 1961