Skip to content

201 Densten RdSewell, NJ 08080

Built 1977

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jul 31, 2007

Property Information

Block59
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
DescriptionBRICK RANCH
Dwellings1
ZoningB
Sq Footage2,458
Acreage1.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
22%
Improvement Value:$225,300
78%
Total Assessment$290,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,488+3.0%
2024$10,186+4.8%
2023$9,716+1.6%
2022$9,565-8.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 4435, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1977