Skip to content

6 Oak AveSewell, NJ 08080

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 23, 2023

Property Information

Block59
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2SSS
Dwellings1
ZoningB
Sq Footage1,846
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,200
19%
Improvement Value:$177,000
81%
Total Assessment$217,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,034+2.9%
2024$7,808+4.7%
2023$7,456+1.5%
2022$7,344+2.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$221,807

From:

To:

Sq Ft1,846DeedBook 5988, Page 330Recorded11/26/2018

Property Sale

Sale
$237,000

From:

To:

Sq Ft1,846DeedBook 5350, Page 217Recorded8/5/2015

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,846DeedBook 5265, Page 168Recorded12/11/2014

Property Sale

Sale
$38,250
DeedBook 1266, Page 1080

Property Built

Built

Year Built: 1968