Skip to content

119 E Holly AveSewell, NJ 08080

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 21, 2016

Property Information

Block59
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningB
Sq Footage2,424
Acreage0.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,800
21%
Improvement Value:$186,500
79%
Total Assessment$235,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,704+2.9%
2024$8,459+4.7%
2023$8,078+1.5%
2022$7,956-6.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 4783, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1980