Skip to content

46 Nelson AveWoodbury, NJ 08096

Built 2007

Last Sale Price
$243,000
Last Sale Date
Nov 30, 2007

Property Information

Block100
Lot21
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM25

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,089
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,400
14%
Improvement Value:$175,400
86%
Total Assessment$204,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,853+3.7%
2024$9,503+3.2%
2023$9,212+2.8%
2022$8,958+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$243,000
DeedBook 4473, Page 290

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$15,500
DeedBook 2208, Page 264