Skip to content

246 S Barber AveWoodbury, NJ 08096

Built 1890

Last Sale Price
$71,000
Last Sale Date
Aug 31, 1998

Property Information

Block109
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM26

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,600
22%
Improvement Value:$77,800
78%
Total Assessment$99,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,532+3.9%
2024$4,362+3.3%
2023$4,221-3.6%
2022$4,377+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$71,000
DeedBook 2913, Page 46

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 2145, Page 40

Property Sale

Sale
$11,000
DeedBook 1955, Page 151

Property Sale

Sale
$37,000
DeedBook 1522, Page 781

Property Built

Built

Year Built: 1890