Skip to content

225 S Barber AveWoodbury, NJ 08096

Built 1880

Last Sale Price
$20,000
Last Sale Date
Jan 23, 1986

Property Information

Block108
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM26

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,600
20%
Improvement Value:$90,300
80%
Total Assessment$112,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,432+3.7%
2024$5,239+3.2%
2023$5,078-7.5%
2022$5,491+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 1537, Page 196

Property Built

Built

Year Built: 1880