Skip to content

52 Newton AveWoodbury, NJ 08096

Built 1923
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 3, 2000

Property Information

Block120
Lot19
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM29

Building Details

Building Class---
Description2SB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,300
19%
Improvement Value:$162,700
81%
Total Assessment$200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,622+3.7%
2024$9,280+3.2%
2023$8,996-19.1%
2022$11,120+3.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$115,800
DeedBook 2490, Page 61

Property Built

Built

Year Built: 1923