Skip to content

112 N Childs StWoodbury, NJ 08096

Built 1950

Last Sale Date
Nov 5, 2020

Property Information

Block14
Lot29
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM04

Building Details

Building Class17
Description1SCBS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,445
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,000
33%
Improvement Value:$99,400
67%
Total Assessment$147,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,841+3.8%
2024$6,589+3.3%
2023$6,380+1.0%
2022$6,318+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950