Skip to content

424 Myrtle AveWoodbury, NJ 08096

Built 1940

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
May 20, 2016

Property Information

Block25
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM06

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,836
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,500
22%
Improvement Value:$129,700
78%
Total Assessment$167,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,044+3.7%
2024$7,758+3.2%
2023$7,521-4.3%
2022$7,856+3.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,836DeedBook 5472, Page 219Recorded5/26/2016

Property Sale

SaleMulti
$166,000
DeedBook 3883, Page 91

Property Sale

SaleMulti
$122,000
DeedBook 3037, Page 282

Property Sale

SaleMulti
$67,000
DeedBook 1623, Page 315

Property Built

Built

Year Built: 1940