Skip to content

223 S Davis StWoodbury, NJ 08096

Built 1951

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Feb 13, 2023

Property Information

Block43
Lot17
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM10

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,287
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,300
27%
Improvement Value:$109,900
73%
Total Assessment$150,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,226+12.2%
2024$6,440+3.2%
2023$6,243+4.7%
2022$5,965+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,287DeedBook 6819, Page 100Recorded3/1/2023

Property Sale

Sale
$133,500

From:

To:

Sq Ft1,175DeedBook 5495, Page 21Recorded7/8/2016

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,175DeedBook 5091, Page 76Recorded7/11/2013

Property Sale

Sale
$125,900
DeedBook 4750, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1951