Skip to content

120 S Warner StWoodbury, NJ 08096

Built 1900

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Sep 14, 2007

Property Information

Block44
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM10

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,330
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,200
31%
Improvement Value:$87,900
69%
Total Assessment$127,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,115+3.7%
2024$5,897+3.2%
2023$5,717-2.0%
2022$5,832+3.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4446, Page 266

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 3999, Page 53

Property Sale

SaleMulti
$46,000
DeedBook 1463, Page 430

Property Built

Built

Year Built: 1900