Skip to content

26 West StWoodbury, NJ 08096

Built 1900

Last Sale Price
$36,000
Last Sale Date
Feb 19, 2015

Property Information

Block64
Lot23
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM15

Building Details

Building Class28
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,000
28%
Improvement Value:$72,900
72%
Total Assessment$101,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,902+3.7%
2024$4,728+3.2%
2023$4,583+1.0%
2022$4,538+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$36,000

From:

To:

Sq Ft1,360DeedBook 5293, Page 339Recorded3/5/2015

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 3664, Page 193

Property Sale

Sale
$69,900
DeedBook 1981, Page 202

Property Sale

Sale
$29,700
DeedBook 1483, Page 671

Property Built

Built

Year Built: 1900