Skip to content

500 Lafayette AveWoodbury, NJ 08096

Built 1960

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Jul 28, 2023

Property Information

Block134
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,009
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,600
24%
Improvement Value:$92,700
76%
Total Assessment$122,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,884+3.7%
2024$5,675+35.5%
2023$4,188+4.8%
2022$3,995+3.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft1,009DeedBook 6889, Page 238Recorded8/4/2023

Property Sale

Sale
$95,000
Sq Ft1,009DeedBook 6832, Page 170Recorded3/31/2023

Property Sale

Sale
$1,000
DeedBook 4577, Page 271

Property Built

Built

Year Built: 1960