Skip to content

61 Hess AveWoodbury, NJ 08096

Built 1937

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Nov 16, 2012

Property Information

Block90
Lot27
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM21

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,754
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,600
23%
Improvement Value:$127,000
77%
Total Assessment$164,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,919+3.7%
2024$7,637+3.2%
2023$7,404+7.2%
2022$6,903+3.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5022, Page 56

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 4632, Page 139

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 3638, Page 313

Property Built

Built

Year Built: 1937