Skip to content

832 BroadwayBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
May 22, 2024

Property Information

Block110
Lot44
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S-F-C-3U-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,384
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$321,500
77%
Improvement Value:$95,200
23%
Total Assessment$416,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,651+4.2%
2024$11,180+2.7%
2023$10,884+1.8%
2022$10,693-8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920