Skip to content

27-29 W 36th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jun 10, 2010

Property Information

Block120
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,379
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$201,000
44%
Improvement Value:$260,500
56%
Total Assessment$461,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,904+4.2%
2024$12,382+2.7%
2023$12,054+1.8%
2022$11,842-4.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft2,379DeedBook 8737, Page 432Recorded6/25/2010

Property Built

Built

Year Built: 1920