Skip to content

41 W 36th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block120
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-HG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,713
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
50%
Improvement Value:$229,400
50%
Total Assessment$454,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,705+4.2%
2024$12,192+2.7%
2023$11,869+1.8%
2022$11,660-19.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920